Haber

Gizli Arama Kurtarma Kahramanları: Hayat Kurtaran Köpekler

Kahramanmaraş’ta çöken bir binanın enkazında mahsur kalanları aramak için eğitmeninin rehberliğinde arama kurtarma köpeği, 7 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

ANKARA, 10 Şubat (Xinhua) — Pazartesi günü meydana gelen ve toplamda 18.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği iki büyük depremin vurduğu 10 ilde kurtarma çalışmaları yoğunlaştı.

Arama kurtarma köpekleri, depremin vurduğu bölgelerde çöken binaların enkazı altında mahsur kalan depremzedeleri bulmak için arama kurtarma ekipleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu cinsin eğitimli hayvanlarının, insan kokusunu algılayabildikleri ve deprem kurtarma görevlerinde daha fazla hayat kurtarabildikleri için enkaz altında mahsur kalan insanları bulmada çok etkili oldukları biliniyor.

Hatay’da deprem kurtarma çalışmalarına başlamadan önce arama kurtarma köpeğine sahip çıkan Çin Arama Kurtarma Timi üyesi, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Shadati/Xinhua)
Arama kurtarma köpeğiyle Adıyaman’daki kurtarma çalışmalarına katılan ekip üyesi, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)
Adıyaman’da çöken binaların enkazında arama kurtarma köpeğiyle kurtarma operasyonu yürüten ekipler, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)
Kahramanmaraş’ta arama kurtarma görevi sırasında Türk eğitmenle birlikte duran Alman kurdu, 8 Şubat 2023.(Xinhua)

yakutiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu